Směrem k nové supervědě
Směrem k nové supervědě
VSTUPUJEME DO VZRUŠUJÍCÍ DOBY, kdy se věda již nebude omezovat na přírodní vysvětlení. Kdo by řekl, že neexistují nadpřirozené síly – magie, jak by to někdo mohl nazvat při práci, ovládající dění kolem nás? Věda, poháněná lidovým názorem a místní vládou, se rychle stává vnímavou ke všem logickým teoriím, přirozeným i nadpřirozeným. Ne od středověku jsme neviděli tak otevřenou vědeckou politiku.
Co je to vlastně věda? Někdo by to mohl nazvat pozorovacím, popisným, experimentálním a teoretickým vysvětlením jevů. A tak není divu, že existuje několik lidí, kteří tvrdí, že nadpřirozené teorie nemají ve vědě místo, protože o světě nečiní žádná ověřitelná tvrzení. Ale ta myšlenka je trochu krátkozraká. Věda je také soubor nástrojů, jejichž účelem je umožnit lidstvu řešit problémy. V tomto smyslu, nadpřirozeno – nebo magie, metafyzické, ne skutečné, jaké máte teorie, mají potenciál být stejně užitečné, ne-li užitečnější, než standardní čistě přírodní věda, kterou jsme používali posledních dvě stě let.
Pokud bychom metaforu vědeckých nástrojů dále rozšířili, neměli bychom se snažit poskytnout vědcům co největší sbírku nástrojů? Nikdo neříká, že musí použít nadpřirozené vysvětlení na jakýkoli konkrétní jev, pouze to, že nadpřirozeno bude dostupné, pokud nic jiného nefunguje nebo pokud je to vhodné pro klamavé politické účely. A uvědomte si, že to není radikální nová myšlenka. Pokud jde o roky používání, supernaturální věda SuperScience, chcete-li, má náskok před konvenční vědou. Konvenční nebo empirická věda se používá jen několik set let. Zjevně musí existovat nějaký důvod, proč nadpřirozená věda trvala tak dlouho, než začal tento empiricko-vědecký výstřelek. Je možné, že nadpřirozená věda je produktivnější než empirická věda?
Zvažte objev a rozvoj nové země, důležité vědecké pronásledování podle standardu kohokoli. Porovnáme-li období, ve kterém byla nadpřirozená věda normou – řekněme roky 1400 až 1600 našeho letopočtu, s obdobím, kdy byla preferována empirická věda – řekněme roky 1800 až 2000, můžeme získat jasný obrázek o tom, jak škodlivá může být empirická věda.
Zde empirická věda přichází zkrátka i se všemi technologickými výhodami, které má. I se satelitními snímky a GPS navigací. vědci svázaní řetězy empirie nebyli schopni objevit ani mizerná 3 procenta množství nové země, kterou jejich protějšky z nadpřirozené vědy našli za stejnou dobu. Vědci a průzkumníci v letech 1400-1600 měli málo map, pouze kompas, křížovou hůl nebo astroláb pro navigaci a žádný motorizovaný. přeprava. I přes tyto neúspěchy se jim stále podařilo objevit více než 14 milionů čtverečních kilometrů nové, zastavitelné půdy. Jejich otevřenost vůči nadpřirozeným silám měla zjevně něco společného s jejich úspěchem a můžeme se jen domnívat, že byli vedeni k těmto novým našli přistání nějakým tvorem – s největší pravděpodobností létajícím špagetovým netvorem, jak naznačuje historické umění.
Je jen logické předpokládat, že návrat k vyváženým metodám vědecko-přírodních teorií a nadpřirozených teorií by nám umožnil najít více půdy, něco, co velmi potřebujeme pro naši rostoucí populaci. Více půdy znamená více zdrojů a více zdrojů znamená méně hladovějících dětí. Mohu tedy s jistotou říci, že každý, kdo je proti začleňování nadpřirozených teorií do vědy, chce, aby děti hladověly. Takoví lidé zjevně nemají místo v tvorbě politik, a proto navrhuji, aby se k této otázce nemohli vyjádřit.
Dále se podíváme na medicínu. Mohlo by se zdát bláznivé tvrdit, že medicína byla lepší ve středověku, kdy věda zahrnovala nadpřirozené – než je tomu dnes – se nyní omezuje na studium přírodních jevů – ale pojďme se na to podívat blíže. Ve středověké medicíně dominovalo náboženství a ano, nemoc byla obecně považována za trest za hříchy, a tak léčba tehdy sestávala hlavně z modlitby. Nezapomínejme však na „zastaralé“ lékařské postupy, které byly nakonec tak úspěšné, že je dnes učinily nepotřebnými.
Bloodletting, tedy odstranění značného množství krve z těla pacienta, považují dnešní údajně nadřazení lékaři za ohavnost, ale kdo by řekl, že tento zákrok nepřinesl větší dobrotu než moderní medicína? Lékařské texty ze středověku je může číst každý, kdo i jen mírně rozumí latině, a nemáme důvod pochybovat o jejich platnosti, nám říkají, že mnoho neduhů, od bolestí hlavy po rakovinu, je důsledkem zlých duchů, kteří se na nás zlobí. Nyní samozřejmě víme, že existuje mnoho příčin těchto onemocnění. nejen duchové při práci, ale z textů je jasné, že byli velmi významnou příčinou nemocí – takové, která dnes neexistuje, protože krveprolití fungovalo tak dobře, že tyto nemocné duchy zcela porazilo, podobně jako se obrna vyléčila vysokými dávkami vitaminu.
C. Těm, kteří nesouhlasí, dovolte, abych se vás zeptal: Kdy jste byli naposledy
trpěl horečkou způsobenou démony?
Ale existuje více nemocí a je zřejmé, že lékařská věda, vybavená pouze moderními metodami, je nemůže všechny porazit.
Proč tedy nedat těmto lékařům a vědcům více nástrojů a flexibilitu, aby zvážili nadpřirozené příčiny i ty přirozené? Kdo ví, jaké další nemoci, dokonce i ty, které nejsou vyvolány démony, lze vyléčit jednoduchým prokrvením nebo aplikací pijavic? To se nikdy nedozvíme, dokud to nezkusíme.
A i když je pravda, že mnoho lidí věří v sílu modlitby k léčení nemocí, nikdy neexistoval žádný ověřitelný důkaz, který by tuto praxi podporoval. To neznamená, že to není možné, určitě je možné, že modlitba pomáhá při léčení – ale velmi dobře se může stát, že tyto modlitby jsou aplikovány neoptimálním způsobem, což vysvětluje nedostatek důkazů pro jejich účinnost. Pravdou je, že to nevíme, protože současné vědecké metody a náboženské cítění tento typ neumožňují studia. Co když se ti, kdo se modlí, prostě modlí k nesprávnému Bohu nebo Ho nějak urážejí? Co když by ti, kdo se modlí, mohli mít na sobě obyčejnou pásku přes oko nebo pirátský šátek, aby jejich modlitby byly vyslyšeny FSM?
Historie je plná příkladů nadpřirozených událostí, a pokud netvrdíme, že jsme nějak inteligentnější a vzdělanější, lépe vybaveni k pochopení nevysvětlených událostí dnes, než jsme byli před pěti sty lety, pak musíme přijmout vysvětlení, která těmto událostem poskytli ti, kteří jich byli svědky. Například čarodějnic existovalo takové množství a způsobovaly tolik problémů, že bylo nutné je lovit. dolů a spálit je v desítkách tisíc. Je tady, jednadvacáté století, stovky let poté, spousta času na to, aby populace čarodějnic exponenciálně rostla, a přesto jsou nyní rozhodně menším problémem než před půl tisíciletími, nikdy jsem čarodějnici ani neviděl, natož abych cítil potřebu jednu upálit. Můžeme tedy dojít k závěru, že naši předkové, vybaveni vědomím, že nadpřirozená vysvětlení byla rozumná, shromáždili všechny existující čarodějnice a postarali se o ně.
Další možností je, že tam venku jsou čarodějnice, které se někde schovávají, plánují svou pomstu a hojně na sebe nanášejí protipožární směsi. A jednoho dne se mohou znovu objevit a začít způsobovat potíže. A co potom udělají naši vysocí a mocní vědci? Házet na ně kalkulačky? Čarodějnice žerou kalkulačky. Vědecká komunita bude bezmocná, aby porazila hrozbu těchto čarodějnic a nabídne pouze „logická“ a „odůvodněná“ vysvětlení strašných událostí, které nám čarodějnice magicky způsobují.
Máme tendenci vyvyšovat své rigidní empirické metody a technologický pokrok, skoro jako bychom byli hrdí na to, čeho jsme s nimi dosáhli, ale když záznam jasně ukazuje, že nadpřirozená, neempirická věda produkuje takové výsledky, objevování nových zemí, eliminaci nemocí vyvolávajících démony a vyhynutí čarodějnic, je čas přehodnotit, co nám přineslo naše skutečné výsledky, a vrátit se k tomu, co nám přineslo skutečné výsledky.
Největší ironií je, že argumenty proti zahrnutí nadpřirozených teorií do oblasti uznávané vědy ve skutečnosti jasně ukazují, že nadpřirozené teorie jsou legitimními obory vědeckého studia. Nikdo neříká, že empirická, pouze přírodní věda a nadpřirozená věda nemohou žít vedle sebe. Mohou a vlastně musí. Inteligentní design se může vyhýbat přirozeným vysvětlením jevů, ale FSMismus využívá přirozené i nadpřirozené stejně.